Betlém leží osm kilometrů od izraelského hlavního města Jeruzalém. Řadí se k nejvýznamnějším městům židovské i křesťanské víry, přestože většina jeho obyvatel má v současnosti muslimské vyznání. Pro Židy je Betlém městem, kde vyrůstal a byl korunován králem David. Pro křesťany je to především místo narození Ježíše Krista.
Nejznámější památkou Betléma je Chrám Narození Páně, který vznikl ve čtvrtém století v místě, kde se Ježíš narodil. První kostel na tomto místě nechala postavit matka římského císaře Konstantina Velikého Helena. Původní chrám se v šestém století dočkal přestavby. Ústředním místem svatostánku je jeskyně, kde se údajně Ježíš narodil, a přesné místo označuje stříbrná hvězda na podlaze. Do chrámu vedou malé, nízké dveře, ve kterých se příchozí musí sklonit, což má praktický význam při obraně před nájezdníky a také to metaforicky vyjadřuje úctu člověka k Bohu.
Posledních dvacet let patří Betlém pod palestinskou samosprávu a žije v něm okolo třiceti tisíc lidí. Každý rok do něj míří tisíce poutníků z celého světa, nejčastěji o Vánocích. Z turismu plynou městu hlavní zisky, řada lidí se živí prodejem suvenýrů s křesťanskou tematikou.
Při vjezdu do města prochází místní i turisté kontrolami a na návštěvu nedalekého Jeruzaléma potřebují obyvatelé speciální propustku. Betlémem prochází takzvaná "separační bariéra", za kterou leží území ovládaná Izraelem. Konflikt mezi Palestinci a Izraelci je stále živý a osmimetrová zeď se stala symbolem sporu a místem hojně navštěvovaným turisty.